Firmy działające w e-commerce muszą zawsze stawiać czoła nowym wyzwaniom, aby nadążyć za kolejnymi trendami i dostosować się do zmian rynkowych, tak aby szybko i z zadowalającym skutkiem odpowiadać na coraz bardziej wymagające oczekiwania klientów, którzy zwracają uwagę na nowe trendy, zrównoważony rozwój i jakość usług.

Konkurencyjne ceny i jakość produktów często nie są już wystarczające, aby przekonać potencjalnego klienta do dokonania zakupu online: przy podejmowaniu decyzji coraz częściej klienci kierują się ocenami dotyczącymi takich aspektów jak polityka zwrotów, czas wysyłki i dostawy oraz ekologiczne pakowanie. W przeprowadzonym niedawno przez IBM badaniu połowa respondentów stwierdziła, że jest gotowa zapłacić wyższą cenę za usługi wykonane zgodnie z procedurami i materiałami przyjaznymi dla środowiska. W tym scenariuszu fundamentalne znaczenie ma umiejętność wychwytywania pojawiających się trendów i zmian w postępowaniu, analizowania zachowań konsumentów, aby móc sprostać nowym wyzwaniom i przewidywać potrzeby rynku.

Ale jakie są trendy w e-commerce na rok 2023? Dowiedzmy się tego wspólnie.


Konsument, który jedzie do sklepu samochodem powoduje emisję CO2 od 3 do 6 razy większą niż ta, którą wytwarzają osoby kupujące w sieci.

Połowa ankietowanych jest gotowa zapłacić więcej za usługę, która ma mniejszy wpływ na środowisko.

Trendy e-commerce, które warto śledzić w przyszłym roku

Automatyzacja procesów, dostosowanie oferty, bezpieczeństwo transakcji i zrównoważony rozwój: to niektóre z obszarów, na które największy wpływ będą miały innowacyjne procesy, w które zaangażowane będą przedsiębiorstwa, rzemieślnicy i inne firmy prowadzące sprzedaż online. Aby sprostać ciągłym zmianom, potrzebne są pomysły, odpowiednie technologie i ciągłe inwestycje, a temu wszystkiemu nie zawsze można sprostać na własną rękę. Z tego powodu coraz więcej firm sprzedających online decyduje się na outsourcing części łańcucha produkcyjnego, polegając na bardziej wyspecjalizowanych i zorganizowanych partnerach, którzy są w stanie szybko i terminowo reagować na ich potrzeby. Oto trendy, na jakie firmy e-commerce powinny zwrócić uwagę w 2023 roku.

Zrównoważony rozwój. Badania opublikowane niedawno przez Oliver Wyman zatytułowane "Is E-commerce good for Europe?" przyniosły dość optymistyczne wyniki dla tych, którzy sprzedają w internecie: konsument, który jedzie do sklepu samochodem, powoduje emisję CO2 od 3 do 6 razy większą niż ta, którą wytwarza osoba kupująca ten sam przedmiot w sieci. Z tego punktu widzenia sprzedaż internetowa stanowi szansę w porównaniu z tradycyjnymi sklepami, ale nie może być jedynym elementem wyróżniającym, umożliwiającym ekspansję na nowym rynku. Aby zachować konkurencyjność, należy wziąć pod uwagę rosnącą świadomość ekologiczną konsumentów, wprowadzając do procesu produkcyjnego metody pracy o niskim wpływie na środowisko, które są w stanie stopniowo zastąpić mniej zrównoważone praktyki. Produkty wykonane zgodnie z kryteriami etycznymi, ekologiczne opakowania i ograniczone zużycie energii to elementy, które, jeśli są potwierdzone przez certyfikaty i są odpowiednio komunikowane, mogą odegrać ważną rolę w rozwoju firmy. Aby ułatwić i przyspieszyć ekologiczną transformację Twojej marki, możesz zwrócić się do wyspecjalizowanych firm, które są w stanie zapewnić usługi zarządzania zasobami i profesjonalne materiały opakowaniowe, które zmniejszają ilość odpadów i wpływ firmy na środowisko.

Zintegrowanie sklepów stacjonarnych ze sklepami internetowymiMultichannel i omnichannel to dwa terminy, które coraz częściej pojawiają się przy zagadnieniach związanych ze strategiami marketingowymi, których celem jest tworzenie spójnych doświadczeń zakupowych, niezależnie od tego, z jakiego wsparcia korzysta użytkownik. Dużą nowością w trendach e-commerce jest tworzenie fizycznych przestrzeni przeznaczonych do integracji oferty sklepów internetowych (tzw. phygital) i oferowanie potencjalnym klientom wyboru ze swojego katalogu, z którym można zapoznać się bezpośrednio w sklepie. W rzeczywistości możliwość zakupu przedmiotu online, a następnie odebrania go w sklepie stacjonarnym lub, z drugiej strony, opcja zakupu w sklepie stacjonarnym z dostawą bezpośrednio do domu, to dwie opcje, które cieszą się coraz większą popularnością wśród kupujących. Jest to możliwe dzięki automatycznemu udostępnianiu danych o zakupach i zapasach z różnych kanałów sprzedaży online i offline, co ma tę zaletę, że oferuje bardziej płynne, łatwe i satysfakcjonujące doświadczenie sprzedaży. Dla tych, którzy sprzedają online, taka opcja oznacza możliwość utrzymania zapasów pod kontrolą, zautomatyzowania zarządzania wysyłkami i przyspieszenia procesu realizacji zamówień.

Zakupy za pośrednictwem asystentów głosowych. Możliwość przeglądania katalogu produktów, dokonywania zakupów i wyboru metod wysyłki wyłącznie za pomocą asystentów głosowych, takich jak Siri, Google Home czy Alexa, jest już szeroko rozpowszechniona na rynku amerykańskim. Trend ten rośnie również w krajach europejskich, do tego stopnia, że firmy sprzedające treści audio-wideo i produkty fizyczne od pewnego czasu angażują się w optymalizację strategii i kanałów zapewniających szybkie i bezpieczne metody zakupu, również za pośrednictwem asystentów głosowych. Oprócz udostępnienia platform sprzedażowych klientom o ograniczonej mobilności, ścieżka ta pozwala na dokonywanie okresowych zakupów oraz korzystanie z coraz bardziej intuicyjnych i szybkich metod wyszukiwania nowych produktów. Konieczne jest jednak posiadanie technologii zdolnych do integracji z tymi metodami sprzedaży, kompatybilnych nie tylko z własnymi platformami, ale także z głównymi portalami i sklepami internetowymi lub marketplacami, tak aby zagwarantować szybkie i efektywne procesy realizacji zamówień, niezależnie od zastosowanej technologii czy platformy.

Handel społecznościowy. Według raportu Insider Intelligence, z aplikacji TikTok korzysta obecnie jedna czwarta europejskich internautów. W większości są to bardzo młodzi użytkownicy, jednak odsetek dorosłych użytkowników o dużej sile nabywczej jest coraz bardziej znaczący. Dzisiejszy światowy rynek jest coraz bardziej wrażliwy na potencjał, jaki oferują portale społecznościowe: istotna z tego punktu widzenia jest obecność marek zarówno poprzez inicjatywy bezpośrednie, takie jak otwarcie oficjalnych profili i płatne reklamy, jak i poprzez strategie pośrednie, takie jak wykorzystanie influencerów i ambasadorów. Stało się to tak ważne, ponieważ coraz więcej użytkowników odkrywa i kupuje produkty i marki przeglądając profile społecznościowe, które śledzi. Stawianie na specjalistów, którzy pomagają firmom rozwijać ich potencjał i wprowadzać innowacje w tym kierunku, jest już powszechnie uznawane za trend, który w 2023 roku jeszcze się nasili.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja. Zautomatyzowane systemy zdolne do uczenia się na podstawie działań i nawyków konsumentów stanowią coraz bardziej rozpowszechniony trend, który w najbliższych latach obejmie również e-commerce.

Korzyści są liczne i dotyczą różnych aspektów. Wśród nich można wymienić możliwość generowania treści i propozycji ukierunkowanych na cel, a nawet przewidywania procentu konwersji na podstawie przebiegu miesiąca i historii użytkownika. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w procesach sprzedażowych również pozytywnie wpływa na efektywność obsługi: chatboty i wirtualni asystenci są coraz częściej stosowane i przydają się do rozwiewania wątpliwości dotyczących cech produktu czy sposobów zakupu, natomiast zautomatyzowane zarządzanie wszystkimi procesami związanymi z przyjęciem i realizacją zamówienia, w tym pakowaniem i wysyłką, pozwalają na szybką realizację zamówienia z coraz mniejszym marginesem błędu. Aby natychmiast skorzystać z tych elementów, można polegać na ekspertach, potrafiących zautomatyzować procesy sprzedaży, poprzez automatyczne generowanie etykiet wysyłkowych, kodów śledzenia i oferowanie różnych poziomów zarządzania usługami, przy jednoczesnym skróceniu czasu przetwarzania.

Aby nadążyć za rozwojem rynku i przewidzieć trendy w branży, możesz skontaktować się z zespołem profesjonalistów: Mail Boxes Etc. wspierającym Cię we wszystkich aspektach związanych z działalnością sklepu internetowego i pomagającym utrzymać pod kontrolą logistykę dzięki procesom automatyzacji mogącym zawsze zapewnić nowoczesne rozwiązania dostosowane do potrzeb Twojej firmy.

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii E-commerce


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl