Dla osób prowadzących firmę znalezienie najskuteczniejszych sposobów na skrócenie czasu dostawy jest priorytetem: konieczna staje się optymalizacja procesów w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i redukcji kosztów, szczególnie w przypadku przesyłek.

Słabo zorganizowana logistyka sprawia, że realizacja zamówień jest spowolniona, co może negatywnie wpłynąć na wyniki. Z kolei uporządkowany system magazynowania towarów, zastosowanie odpowiednich procedur obsługi, kontroli i etykietowania ma pozytywny wpływ na czas dostawy, pozwalając na optymalizację czasu i zasobów. Oto kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą poprawić zarządzanie dostawami oraz zaoferować klientom usługi najwyższej jakości.

7 kroków, które należy wykonać, aby zoptymalizować zarządzanie dostawami

Aby wysyłka towarów mogła być zoptymalizowana i zintegrowana z innymi procesami biznesowymi, takimi jak przyjmowanie, zarządzanie i realizacja zamówień, wymaga początkowych inwestycji, które pozwalają na usprawnienie działań operatorów dedykowanych tym czynnościom, jednak po optymalizacji tych działań skróci się czas przygotowania i zarządzania zamówieniami, a w konsekwencji czas dostawy do klienta końcowego. Planowanie wszystkich kroków z wyprzedzeniem może być ważną strategią optymalizacji zarządzania dostawami: przyjrzyjmy się kilku podstawowym krokom, które należy wykonać, aby poprawić efektywność poszczególnych operacji.

Spersonalizowane opakowania są doceniane przez 71% klientów.

Starannie wybierz opakowanie.
Najlepszym sposobem na dostarczenie towaru w nienaruszonym stanie i bezproblemową realizację zamówień jest wybór opakowania odpowiedniego do rozmiarów i rodzaju wysyłanych produktów. Nieodpowiednie materiały mogą wydłużyć czas dostawy: zwłaszcza w przypadku przesyłek szczególnych przedmiotów lub przedmiotów o niestandardowych wymiarach, kurier może opóźnić lub nie odebrać paczki, w przypadku niewłaściwego lub niezgodnego z wymaganiami opakowania. W przypadku uszkodzenia, przedmioty mogą zostać zablokowane w magazynie, co dodatkowo opóźni dostawę. Dlatego optymalizacja procedur przygotowania i wysyłki paczek pomoże Ci przyspieszyć dostawę. Najlepszym sposobem jest skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w obsłudze przesyłek i profesjonalnych rozwiązaniach w zakresie pakowania: to decyzja, która pozwoli Ci nie tylko uniknąć uszkodzenia towaru, ale także usprawnić proces i skupić się na innych, bardziej strategicznych działaniach.

Starannie wybierz firmę kurierską. Wybór kuriera, któremu powierzymy dostawy, ma strategiczne znaczenie dla dotarcia towarów do miejsca odbioru: konieczne jest wybranie idealnego partnera w oparciu o rodzaj towarów i sposób wysyłki.

W oczach klienta kurier jest rozszerzeniem  działalności firmy. W związku z tym, nierzetelna i niesprawna usługa z pewnością będzie miała negatywne skutki dla firmy. Niezbędna będzie zatem ocena najbardziej odpowiedniego operatora w oparciu o rodzaj oferowanych usług oraz zgodnie z potrzebami firmy: decyzja, która będzie mogła pozytywnie wpłynąć na doświadczenia klientów, pomagając w budowaniu ich lojalności.


Sprawdź, czy informacje są poprawne. Należy upewnić się, że wszystkie informacje dotyczące wysyłanego produktu są poprawne: informacje dotyczące wielkości, ilości, modelu, wagi są niezbędne, aby jak odpowiednio zarządzać dostawą i zapobiec niedogodnościom dla klienta, które mogłyby skutkować zwrotami towarów i dodatkowymi kosztami dla firmy.

Przedstaw dokładną dokumentację wysyłek za granicę. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby zaoszczędzić czas w zarządzaniu dostawami są problemy związane z odprawą celną w przypadku dostaw międzynarodowych: dokładne zadeklarowanie zawartości przesyłek, rodzaju przedmiotów i ich wartości, pozwoli Ci uniknąć problemów na granicy, które mogą wydłużyć termin dostawy.

Jasno informuj o opłatach. Jeśli dostawa oznacza wysyłkę paczek i przedmiotów wartościowych, konieczne może być uprzedzenie o dodatkowych kosztach: poinformowanie klienta z wyprzedzeniem o wszelkich dodatkowych opłatach pozwoli uniknąć nieporozumień i zapobiegnie ewentualnym kłopotom podczas dostawy towaru. Ponadto, informowanie o kosztach związanych z wysyłką w przejrzysty sposób pozwoli Ci zaoszczędzić czas, zapewniając klientowi informację o realnych kosztach transakcji.

Przygotuj się na skoki zamówień. Przewidywanie popytu na rynku to jedna z najlepszych metod, którą należy zastosować, jeśli zamierza się zaoszczędzić czas na wysyłce zamówień podczas szczytów sezonowych, takich jak okres świąteczny, Black Friday czy Cyber Monday: dla tych, którzy sprzedają online, przewidywanie szczytów sprzedaży ma fundamentalne znaczenie, aby odpowiednio wcześnie zorganizować proces realizacji zamówień, rozpoczynając od wyboru materiałów i technik pakowania najbardziej odpowiednich do wysyłki. Dobrą strategią może być pakowanie części produktów z dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić klientom otrzymanie ich zamówień na czas w trakcie szczytów popytu.

Automatyzowanie procesów. Szczególnie skutecznym sposobem na optymalizację zarządzania przesyłkami jest automatyzacja procesów: na przykład wykorzystanie oprogramowania łączącego się bezpośrednio z różnymi platformami e-commerce może być skutecznym sposobem na szybkie zarządzanie różnymi aspektami logistycznymi związanymi z dostawą towarów, optymalizując przygotowanie i realizację zamówień.

Aby szybko wysłać dużą ilość towarów, bez konieczności zastanawiania się nad tym, z jakiego rodzaju usług skorzystać lub jakie opakowanie zastosować, niezwykle przydatny jest outsourcing dostaw poprzez powierzenie całego procesu firmie specjalizującej się w sektorze spedycji i logistyki. Rozwiązania MBE w zakresie wysyłki i pakowania obejmują szeroki zakres usług, które pozwalają zoptymalizować drogę do klienta i poprawić wrażenia z zakupów: kompletne i dostosowane do potrzeb rozwiązania dla Twojej firmy, pozwalające zwiększyć konkurencyjność i zapewnić przewagę nad rywalami.

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Przesyłki


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl