Dropshipping to model biznesowy, który staje się jedną z najbardziej innowacyjnych i najszybszych strategii rozpoczęcia działalności online. Ten model biznesowy e-commerce eliminuje potrzebę utrzymywania fizycznych zapasów, rewolucjonizując sposób, w jaki profesjonaliści i firmy podchodzą do handlu elektronicznego.

Nawet mali przedsiębiorcy mają możliwość konkurowania na głównych rynkach międzynarodowych, znacznie zmniejszając koszty operacyjne i zapewniając większą elastyczność w oferowaniu produktów i zarządzaniu wszystkimi operacjami biznesowymi.

Firmy, które decydują się na rozpoczęcie działalności z dropshippingiem, ponoszą niższe koszty rozpoczęcia działalności i zarządzania zapasami: możliwość sprzedaży online bez fizycznego posiadania produktów pozwala nie płacić za towary z góry, a tym samym uniknąć wszelkich problemów wynikających z zarządzania zapasami magazynowymi.


Ten model biznesowy nie tylko upraszcza zarządzanie operacjami biznesowymi, ale pozwala oferować szerszą gamę produktów i usług, ułatwiając firmom dostosowanie się do zmieniających się preferencji konsumentów i najnowszych trendów rynkowych. Zalety dropshippingu dla rozwoju biznesu potwierdza ostatnie badanie przeprowadzone przez Statista, według którego sektor ten osiągnie monstrualną kwotę 500 miliardów dolarów w ciągu najbliższych trzech lat. Tempo wzrostu jest uzasadnione powszechnym stosowaniem tej metody sprzedaży online: według Forrester Research stanowi ona około 23%.


W tym artykule dowiemy się, jak działa dropshipping i jakie główne aspekty należy wziąć pod uwagę dla tych, którzy chcą otworzyć biznes e-commerce i rozpocząć sprzedaż online z dropshippingiem. Przeanalizujemy również, w jaki sposób wybór dostawców, produktów i prawidłowe zarządzanie przesyłkami pozwalają firmom wyróżnić się na wysoce konkurencyjnym rynku.

Prognozy pokazują, że branża będzie rosła z roczną stopą wzrostu na poziomie 23,20%.

Firmy dokonują około jednej czwartej zakupów online za pomocą tego systemu sprzedaży.Jak działa dropshipping


W przeciwieństwie do tradycyjnych metod sprzedaży, w których firma musi przechowywać produkty w magazynie i samodzielnie zarządzać wysyłkami, w dropshippingu firmy mogą kupować towary dopiero po ich sprzedaży. Za każdym razem, gdy klient składa zamówienie, sprzedawca kupuje produkt od zewnętrznego dostawcy, który zarządza wysyłką towarów. Sprzedawca działa zatem jako pośrednik i może skoncentrować swoje wysiłki na rozwoju działań marketingowych, niezbędnych do rozpoczęcia i promowania swojej działalności online, delegując zarządzanie fizycznymi zapasami i logistyką stronom trzecim.

Na czym polega dropshipping?

Proces ten rozpoczyna się od wyboru dostawcy, bezpośredniego producenta lub hurtownika, z którym konieczne jest nawiązanie solidnej i niezawodnej współpracy, ponieważ będzie on odpowiedzialny za jakość produktu i zarządzanie magazynem. Po znalezieniu jednego lub większej liczby partnerów, sprzedawca promuje i sprzedaje swoje produkty online bez wcześniejszego zakupu, na swojej stronie internetowej i na głównych rynkach.


Gdy klient składa zamówienie na stronie internetowej sprzedawcy, sprzedawca przekazuje zamówienie do dostawcy, płacąc cenę hurtową. Dostawca z kolei zajmuje się pakowaniem i wysyłką produktu bezpośrednio do klienta końcowego. W tym modelu biznesowym zysk firmy pochodzi z różnicy między ceną detaliczną płaconą przez klienta a ceną hurtową płaconą przez sprzedawcę.


Najważniejsze aspekty tej metody sprzedaży obejmują zatem efektywne zarządzanie relacjami z dostawcami i ich łańcuchem dystrybucji. Niezbędne jest posiadanie systemu, który może synchronizować zamówienia i monitorować status przesyłek, aby zapewnić szybki czas dostawy i wysoką jakość obsługi klienta. Przeanalizujmy razem najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy rozpoczynaniu tego typu działalności.

Jak rozpocząć działalność w obszarze dropshippingu?

Firmy, które decydują się na dropshipping, zamiast inwestować w duże zapasy produktów, mogą skupić się na tworzeniu silnej marki, opracowywaniu skutecznych strategii marketingowych i budowaniu solidnej sieci wykwalifikowanych i wiarygodnych partnerów. Przeanalizujmy szczegółowo, od czego zacząć.


Znalezienie wiarygodnych dostawców. Pierwszym krokiem w dropshippingu jest zidentyfikowanie jednego lub więcej partnerów, którzy mogą dostarczyć produkty wysokiej jakości, zapewniając jednocześnie sprawne dostawy. Ważne jest, aby przeprowadzić szczegółowe badania rynku w celu zidentyfikowania dostawców, którzy oferują najlepsze warunki współpracy, jakość produktów i niezawodność wysyłki. Konieczna jest również dokładna ocena takich czynników, jak popyt rynkowy, potencjalny zysk ze sprzedaży wybranych produktów i istniejąca konkurencja. Wybierając dostawcę, należy przeprowadzić dogłębną analizę, oceniając jego historię i opinie użytkowników, zakres oferowanych produktów, politykę zwrotów i obsługę klienta. Co więcej, wybór produktów nie może być procesem statycznym: firmy muszą aktualizować się w zakresie nowych trendów rynkowych, szybko dostosowując swoją ofertę, aby wykorzystać nowe możliwości lub reagować na zmiany preferencji konsumentów.


Promowanie aktywności online. Po nawiązaniu współpracy z dostawcą i wybraniu produktów, kolejnym krokiem jest stworzenie dobrej obecności w Internecie. Można to zrobić za pomocą głównych platform e-commerce (takich jak na przykład Shopify, PrestaShop, WooCommerce i Magento), wybierając najbardziej odpowiednie kanały sprzedaży dla swojej firmy i korzystając z narzędzi marketingu cyfrowego. Strategia marketingu cyfrowego jest niezbędna do przyciągnięcia i utrzymania klientów: od wykorzystania technik SEO (Search Engine Optimization) w celu poprawy widoczności witryny, poprzez tworzenie kampanii reklamowych w Google i głównych mediach społecznościowych, aż po content marketing, taki jak publikowanie artykułów na blogu firmowym. Ponadto niezbędne jest stworzenie charakterystycznego wizerunku firmy, który wyróżni się na tle konkurencji, zostanie zauważony przez potencjalnych nabywców i stanie się konkurencyjny na rynku. Działania te pozwalają przechwycić grupę docelową, skutecznie komunikując zalety oferowanych produktów i zwiększając zaufanie potencjalnych klientów do marki.


Zarządzanie i synchronizacja zamówień.  Aby rozpocząć dropshipping, niezbędne jest posiadanie systemu, który umożliwia automatyczną synchronizację otrzymanych zamówień z bazą danych dostawcy. Proces ten musi obejmować potwierdzanie zamówień, śledzenie przesyłek i zarządzanie wszelkimi zwrotami lub kwestiami związanymi z dostawą. Korzystanie z oprogramowania do zarządzania zamówieniami i integracja systemu e-commerce sprzedawcy z systemem dostawcy może znacznie uprościć ten proces. Na rynku dostępne są również rozwiązania, które łączą główne platformy e-commerce na jednej platformie, z której można monitorować przesyłki kurierów wybranych przez dostawcę. Również w tym przypadku wybór poważnego i wykwalifikowanego partnera może mieć znaczenie: sprzedawca będzie musiał upewnić się, że produkty oferowane do sprzedaży są dostępne, synchronizując produkty obecne na platformie e-commerce z zapasami dostępnymi w magazynie dostawcy.


Aby promować biznes dropshipping, konieczne jest poprawienie widoczności marki, przyciągnięcie nowych klientów i zatrzymanie obecnych. Mail Boxes Etc. oferuje szeroką gamę rozwiązań, które pozwalają budować i rozwijać biznes online. Począwszy od stworzenia responsywnej strony internetowej, która wzmocni tożsamość marki, poprzez zarządzanie obecnością online w wyszukiwarkach, aż po tworzenie geolokalizowanych kampanii reklamowych.


Dzięki usługom MBE Web Services firmy mogą zwiększyć swoją obecność w Internecie, tworząc katalogi lub strony internetowe zintegrowane z głównymi portalami e-commerce, które można łatwo aktualizować, aby oferować wysokiej jakości treści wspierające ich działalność online. Specjaliści MBE dostarczają również okresowe raporty, które pozwalają analizować trendy ruchu i lepiej zrozumieć potrzeby klientów.

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
FAQ

Dropshipping zmniejsza koszty operacyjne, ponieważ nie trzeba utrzymywać fizycznych zapasów i oferuje większą elastyczność w zakresie oferty produktów, umożliwiając szybkie dostosowanie się do trendów rynkowych.

Wybór wiarygodnego dostawcy wymaga dokładnego zbadania swojej niszy rynkowej. Ważne jest, aby ocenić jakość oferowanego produktu, niezawodność w zarządzaniu przesyłkami, historię i recenzje dostawcy, wraz z jego polityką zwrotów i obsługą klienta udostępnioną sprzedawcy.

Niezbędne jest korzystanie z oprogramowania do zarządzania zamówieniami i zintegrowanie systemu e-commerce z systemem dostawcy, aby automatycznie synchronizować zapasy dostępne w magazynie z produktami przeznaczonymi do sprzedaży online. Proces ten musi obejmować potwierdzanie zamówień, śledzenie przesyłek i zarządzanie zwrotami lub kwestiami związanymi z dostawą.

Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii E-commerce


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl