Na rynku pełnym możliwości, ale charakteryzującym się znaczną konkurencyjnością, wiedza o tym, jak się wyróżnić i być natychmiast rozpoznawalnym jest aspektem o kluczowym znaczeniu dla firm.

Z tego względu absolutnie niezbędne jest posiadanie spójnej szaty graficznej, która będzie w stanie przekazać charakterystyczne aspekty Twojej firmy, a tym samym zbudować konkretną i jednolitą tożsamość marki, zwłaszcza jeśli jest ona dekretowana za pomocą różnych nośników i za pośrednictwem różnych kanałów. Czym jednak jest spójny wizerunek firmy i dlaczego jest tak ważny? W dzisiejszych czasach oferowanie wysokiej jakości produktów w konkurencyjnych cenach nie wystarczy, aby zostać zauważonym i dominować nad konkurencją. Rynek charakteryzuje się różnymi rodzajami kanałów komunikacji i sprzedaży, które wymagają starannego opracowania. Potrzebny jest zatem wizerunek, zbudowany w sposób spójny i konsekwentny, nadający się do powtórzenia niezależnie od formatu i kanału komunikacji.

Według badań MarketingSignals, 37% niepowodzeń start-upów, które zajmują się e-commerce, nie jest spowodowanych brakiem dostępnych funduszy lub niedostatecznie rozwiniętymi strukturami handlowymi i logistycznymi, ale raczej małymi inwestycjami w działania marketingowe i wynikającym z nich brakiem widoczności i rozpoznawalności marki na rynku docelowym. Natychmiastowym i skutecznym rozwiązaniem dla optymalizacji inwestycji i zwiększenia widoczności jest poleganie na profesjonalistach z branży, którzy są w stanie zrozumieć potrzeby Twojej firmy i zbudować "look & feel" odpowiedni dla klientów docelowych. Sprawdźmy, jakie są aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę.


37% niepowodzeń start-upów e-commerce jest spowodowanych niedoinwestowaniem w działania marketingowe.

Spójny wizerunek firmy generuje lojalność.

Co oznacza spójny wizerunek firmy i jak go osiągnąć

Mówiąc o spójnym wizerunku firmy, mamy na myśli jednolity zestaw elementów, które składają się na jej identyfikację wizualną i które w związku z tym muszą być zorganizowane w konkretny sposób. Co więcej, współcześnie wyzwaniem, któremu musi sprostać marka, jest umiejętność bycia równie skutecznym w obrębie wielu platform online i kanałach offline. Innymi słowy, marka, której celem jest bycie rozpoznawalną i zapamiętaną, musi posiadać projekt graficzny obejmujący zarówno wsparcie materialne, takie jak wizytówki, koperty, foldery czy opakowania produktów, jak i platformy cyfrowe, takie jak strona internetowa, newsletter, profile firmowe w mediach społecznościowych.

Oto istotne elementy, które należy przeanalizować i wziąć pod uwagę, aby opracować spójną tożsamość marki.

Budowanie efektywnej "tożsamości marki". Kolory, czcionki i styl graficzny to narzędzia, które służą do budowania wizualnej tożsamości marki: te elementy pozwalają na natychmiastową komunikację z potencjalnym klientem i mogą być decydujące w zwróceniu uwagi tych, którzy stykają się z marką po raz pierwszy. Poleganie na doświadczonym partnerze w zakresie marketingu i komunikacji online oraz offline może pomóc firmom, e-commerce, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz start-upom, które pragną zaistnieć i stać się rozpoznawalnymi.

Używanie charakterystycznego języka, aby przemówić do swojej grupy docelowej. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, należy przyjąć oryginalny i charakterystyczny język oraz umieć tworzyć kreatywne, skuteczne i unikalne komunikaty, zdolne do przekazania własnego stylu i tożsamości marki zarówno obecnym, jak i potencjalnym klientom.

Standaryzacja materiałów drukowanych i kanałów internetowych. Jednym z najważniejszych elementów dla skutecznego skoordynowanego wizerunku firmy jest spójność pomiędzy graficzną komunikacją papierową a internetową. Wielokanałowość zobowiązuje dziś firmy do bycia równie skutecznymi i łatwo rozpoznawalnymi we wszystkich kanałach komunikacji, niezależnie od ich rodzaju. Jest to działanie, które wymaga czasu i rozeznania oraz które należy powierzyć profesjonalistom z branży, zdolnym do dokonywania właściwych wyborów, aby komunikacja wizualna była prosta, jasna i skuteczna.

Zwrócenie uwagi na wykonanie i materiały do pakowania. Firmy działające w sektorze e-commerce muszą wiedzieć, jak wyróżnić się w każdym aspekcie swojej działalności: nawet pakowanie może stanowić cenną okazję do przedstawienia logo i charakteru swojej marki. Przekształcenie otwarcia pudełka w wyjątkowe i oryginalne doświadczenie, dzięki unikalnym kolorom, stylowi i materiałom może pomóc poprawić doświadczenie klienta i sprawić, że Twoja marka będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna. Skorzystanie z pomocy specjalistów potrafiących zadbać o wizerunek w aspektach związanych z przesyłkami jest najlepszym rozwiązaniem i tym samym pozwala uwolnić cenne zasoby, które można przeznaczyć na rozwój firmy.


Zalety spójnego wizerunku

Ważne jest, aby uznać komunikację wizualną za istotną część procesu budowania swojego biznesu. Odnalezienie rozpoznawalnego języka zdolnego do przekazania wartości korporacyjnych jest tak samo istotne dla dużych firm, małych przedsiębiorstw jak i firm, które działają w biznesie internetowym, takim jak e-commerce. Zasadniczo chodzi o spójny wizerunek, który:

powoduje, że marka jest znana i natychmiast rozpoznawalna, wzmacniając wartość marki w oczach konsumenta.

przekazuje jasny i pozytywny komunikat, generując poczucie lojalności, które może sprzyjać zakupom.

instynktownie komunikuje wartości i misję firmy, przyczyniając się do wzrostu wartości marki lub wzmocnienia jej wiarygodności w świadomości konsumentów.

Zaufaj Rozwiązaniom Druku i Marketingu Mail Boxes Etc. i zaplanuj spójny i efektywny wizerunek firmy z marką. Zaufaj naszym ekspertom i stwórz lub ponownie stwórz najodpowiedniejszy styl dla Twojej firmy, korzystając z porad dotyczących tworzenia, projektowania lub ponownego wprowadzania spójnego wizerunku Twojej firmy oraz analizy Twojej komunikacji wizualnej.


Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Marketing


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl