Wszystkie firmy mają w swoich bazach danych pewien odsetek nieaktywnych, zapomnianych klientów - użytkowników, którzy wcześniej zarejestrowali się na portalu, aby otrzymywać informacje lub zakupić produkt, ale następnie, będąc zapisanymi na listę mailingową, nie wykazali już zainteresowania komunikacją lub produktami marki.
Jest to rosnące zjawisko, które sklepy internetowe szczególnie starają się powstrzymać lub ograniczyć za pomocą działań ukierunkowanych na lojalność i reaktywację. Nieaktywni użytkownicy mogą być wynikiem polityki, która nie jest zbyt wrażliwa na satysfakcję klienta lub standardowej komunikacji, która nie jest wystarczająco zorientowana na cechy różnych segmentów: strategie marketingowe mające na celu obudzenie nieaktywnych klientów stanowią zatem działanie, które jest konieczne, jak również stanowią inwestycję, która może być niezwykle korzystna dla firm. Przeanalizujmy, jak i dlaczego.

Analiza zachowań użytkowników jest niezbędna do konstruowania ukierunkowanych kampanii marketingowych.

Już pozyskany klient jest 3 razy bardziej skłonny do ponownego zakupu.

Co zrobić, aby pozyskać nieaktywnych klientów?

Jeśli prawdą jest, że umiejętność pozyskiwania nowych klientów stanowi dla sklepów internetowych stałą aktywność i ważną inwestycję pod względem czasu, pomysłów i zasobów, to równie prawdziwe jest to, że reaktywowanie tych, którzy już znajdują się w naszej bazie danych, ale stali się nieaktywni, nie jest łatwą operacją. Jest to jednak z pewnością tańsze i potencjalnie bardziej opłacalne: możliwości otrzymania zakupu od użytkowników, którzy dokonali już zakupu w e-sklepie lub odwiedzili już stronę internetową, a zatem znają już markę i to, co oferuje, są zazwyczaj trzy razy wyższe niż te reprezentowane przez nowego użytkownika. Jakie kroki powinniśmy podjąć, aby zbudować strategię ponownego angażowania nieaktywnych klientów? Oto kilka propozycji:

Szczegółowa analiza bazy danych. Nie każdy reaguje w ten sam sposób na komunikację marki: analiza zachowań użytkowników i wynikająca z niej segmentacja bazy danych na grupy podobnych użytkowników ma fundamentalne znaczenie dla strukturyzacji ukierunkowanych kampanii marketingowych dostosowanych do różnych segmentów. W tym celu potrzebne są precyzyjne dane, które pozwolą określić odsetek nieaktywnych klientów w bazie danych, kiedy po raz ostatni otworzyli wiadomość e-mail, czy weszli w interakcję z treścią (kliknięcie na linki, pobranie materiałów informacyjnych, kliknięcie na CTA), kiedy dokonali ostatniego zakupu lub kiedy po raz ostatni odwiedzili stronę internetową. Te elementy pozwolą na profilowanie i segmentację użytkowników na podstawie ich zachowań, w celu stworzenia dedykowanej strategii marketingowej i komunikacyjnej dla każdego segmentu.

Ustal ramy czasowe, w których będziesz monitorować wyniki. Oceń możliwość skorzystania z usług specjalistów, którzy dokładnie zaplanują strategię e-mail marketingu wraz z innymi działaniami mającymi na celu reaktywację, takimi jak wysyłanie spersonalizowanych gadżetów lub dedykowanych promocji i ustal częstotliwość ich wysyłania w określonych ramach czasowych. Na koniec tego etapu będziesz musiał przeanalizować uzyskane wyniki, aby ocenić ich skuteczność: prawdopodobnie niektóre maile wzbudzą zainteresowanie niektórych użytkowników i skłonią ich do odwiedzenia Twojego e-sklepu lub strony internetowej, a Ty będziesz miał nowe elementy dostępne do analizy.

Wzbudzaj zainteresowanie produktami i usługami poprzez dedykowane działania. Konsumenci internetowi są coraz bardziej podobni do tych, którzy wchodzą do sklepu fizycznego, pod względem nawyków i oczekiwań: uwielbiają czuć się wyjątkowi i ważni dla marki oraz oczekują działań typowo stosowanych w sklepach fizycznych, takich jak dedykowane rabaty, zestawy promocyjne, kupony, gadżety czy programy lojalnościowe, które można powielać również w kanałach cyfrowych. Z tego powodu fundamentalna staje się strategia reaktywacji, która odpowiada na ich zainteresowania i wykorzystuje różne mechanizmy w zależności od użytkownika, komunikując jak wyjątkowy jest ten konkretny klient i jak ważna jest jego opinia.

Starannie przygotuj treść wiadomości. Spersonalizowany e-mail, który zawiera, imię, datę urodzin, specjalną rocznicę dla klienta lub inne "niestandardowe" informacje, jest z pewnością dobrym pomysłem, aby obudzić uwagę nieaktywnego użytkownika i dać do zrozumienia, że po stronie marki istnieje realne zainteresowanie wznowieniem zawieszonej relacji. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest tak naprawdę przybliżenie użytkownika: nadmiernie komercyjne treści na początku mogą okazać się nierozważnym posunięciem i jeszcze bardziej oddalić konsumenta. Z drugiej strony przydatna może być wiadomość powitalna, propozycja ankiety na temat jej/jego zadowolenia z oferty marki lub z oferowanej usługi, która pomaga zrozumieć przyczyny braku zaangażowania i która oferuje możliwość dostępu do sklepu internetowego z dedykowanymi rabatami. Takie ekskluzywne podejście może informować ich o nowych kolekcjach, nowej polityce itp.

Reaktywuj konsumentów po okresie wakacyjnym. Do tej pory mówiliśmy o sytuacjach, w których marka już dawno straciła kontakt z częścią swoich konsumentów. Istnieją jednak mniej ekstremalne przypadki, w których techniki reaktywacji nadal mogą być przydatne, aby zapobiec powolnemu przekształcaniu się stałego klienta w klienta nieaktywnego. Tak jest w przypadku wakacji letnich, specyficznego okresu, w którym konsumenci zmieniają rutynę, mają więcej wolnego czasu i mniej surfują po Internecie: o tej porze roku mniejszy priorytet nadaje się działaniom komunikacyjnym i marketingowym. W takich sytuacjach możliwe jest ułożenie strategii marketingowej, która będzie w stanie towarzyszyć powrotowi do codzienności, w sposób naturalny i konstruktywny. Empatia jest również podstawowym pojęciem, które należy wziąć pod uwagę: powitalne e-maile, oferty i kampanie w perspektywie powrotu, aby uczynić okres powakacyjny mniej stresującym oraz perspektywa ciekawych promocji i propozycji na najbliższe miesiące to elementy zdolne do reaktywacji kontaktów w Twojej bazie danych i przedstawienia własnej propozycji biznesowej.

Planowanie kampanii e-mail marketingowej w celu reaktywacji klientów jest zatem ważną operacją, która oznacza, że planowanie musi być prowadzone konsekwentnie i może przynieść istotne korzyści w zakresie czasu i środków. W tym celu niezbędna jest porada profesjonalistów potrafiących skonstruować kompletny plan komunikacji zgodny z celami firmy. Mail Boxes Etc. oferuje elastyczne rozwiązania marketingu internetowego, które dostosowują się do potrzeb Twojej firmy i pozwalają na bezpośrednie i skuteczne dotarcie do klientów poprzez spersonalizowane newslettery i kampanie Digital Email Marketing. Skontaktuj się z nami, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Ciebie!

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Marketing


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl