Dla firm okres świąteczny stanowi okres intensywnej aktywności i ma ogromne znaczenie dla konsolidacji i rozwoju ich działalności. Co więcej, świąteczne okno zakupowe znacznie się rozszerzyło w ostatnich latach: konsumenci są coraz bardziej skłonni do kupowania online z wyprzedzeniem, korzystając z ofert i rabatów, które firmy oferują w specjalne dni, takie jak Black Friday i Cyber Monday.

Jakie są najlepiej sprzedające się produkty online w okresie świątecznym? Znajomość trendów rynkowych, na których należy się skupić, ma fundamentalne znaczenie dla uzyskania większych możliwości konwersji. Dla firm, które zdecydowały się podjąć wyzwanie potencjalnie ogromnego, ale także bardzo konkurencyjnego rynku, liczby są naprawdę zachęcające, a e-commerce w Europie nadal odnotowuje naprawdę interesujące dane dotyczące wzrostu. Według najnowszego europejskiego raportu na temat e-commerce, obroty handlu online B2C wzrosły jeszcze bardziej, z 849 mld euro w 2021 r. do 899 mld euro w 2022 r., przy stopie wzrostu wynoszącej 6%, która według szacunków powinna wzrosnąć w bieżącym roku o dwa punkty procentowe, osiągając w ten sposób kwotę 975 mld euro i dalej konsolidując ten trend.

Zmieniające się nawyki konsumentów również przyczyniły się do rozwoju zakupów online, ponieważ klienci są coraz bardziej skłonni do kupowania przedmiotów w ofercie, czasami poza sezonem, a następnie wysyłania prezentów, polegając na usługach spedycyjnych. Innym decydującym czynnikiem są dyrektywy UE w zakresie transformacji cyfrowej i zrównoważonego rozwoju, z rozwiązaniami e-commerce, które umożliwiły przechwycenie potrzeb i wrażliwości ekologicznej użytkowników, skłonnych na przykład zapłacić więcej za przedmiot, jeśli towarzyszy mu ekologiczne opakowanie. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym produktom sprzedawanym online w okresie Bożego Narodzenia

Obroty w sektorze e-commerce rosną w tempie 6%.

Odsetek osób regularnie dokonujących zakupów online wynosi 78%.

7 najlepiej sprzedających się produktów na Boże Narodzenie


Według badania przeprowadzonego przez Eurostat, ponad 90% obywateli Europy ma dostęp do Internetu, a odsetek osób regularnie dokonujących zakupów w sieci w 2023 r. wyniesie 78%. Co więcej, w ostatnich latach, dzięki zdecydowanej zmianie nawyków zakupowych online, produkty niszowe lub produkty tradycyjnie sprzedawane w sklepach stacjonarnych zaczęły pojawiać się wśród najlepiej sprzedających się produktów na Boże Narodzenie, wskakując na szczyt list sprzedaży i otwierając tym samym nowe i dochodowe scenariusze. Zobaczmy, czym one są:

Zabawki dla dzieci. Jak wiemy, Święta Bożego Narodzenia są dla nich magiczne. Z tego powodu zabawki znajdują się na szczycie listy najlepiej sprzedających się prezentów świątecznych online. Lalki, zabawki konstrukcyjne i tradycyjne gry, ale nie tylko: wśród aktualnych trendów jest coraz więcej miejsca na zabawki wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu oraz te, które mogą stymulować naukę i zachęcać do zabawnego podejścia do dyscyplin takich jak matematyka czy fizyka.

Kosmetyki i perfumy. Wśród najlepiej sprzedających się artykułów online w okresie Bożego Narodzenia, wiodącą pozycję bez wątpienia zajmują produkty do higieny osobistej. Niegdyś przeznaczony niemal wyłącznie dla kobiet, dziś sektor ten obejmuje dużą część konsumentów płci męskiej, którzy coraz bardziej zwracają uwagę na swoje dobre samopoczucie i wygląd: kremy do twarzy i ciała, perfumy, balsamy do pielęgnacji włosów i brody należą do najbardziej cenionych i rozpowszechnionych prezentów.

Sprzęt elektroniczny. Uwaga i staranność w pakowaniu ze strony marek i graczy zajmujących się wysyłką i usługami logistycznymi sprawiły, że zakup urządzeń elektronicznych stał się bezpieczny i jednym z coraz bardziej rozpowszechnionych trendów wśród osób kupujących online w okresie świątecznym. Smartfony, tablety, komputery, słuchawki bluetooth i smartwatche są zawsze na szczycie list życzeń, ale produkty związane z automatyką domową i bezpieczeństwem domu i samochodu, takie jak mikrokamery i gniazda wi-fi, również znajdują coraz więcej miejsca.

Gry wideo i konsole. Nowe wydania lub aktualizacje istniejących konsol często pojawiają się na długo przed Bożym Narodzeniem, podsycając pragnienia zarówno młodych, jak i starszych. Gry wideo są szeroko rozpowszechnioną rzeczywistością i stanowią idealny wybór dla tych, którzy chcą kupować online na Boże Narodzenie z gwarancją zadowolenia całej rodziny. Kupując online, można również sprawdzić przetwarzanie zamówienia i śledzić podróż paczki za pośrednictwem usług śledzenia.

Książki. Bestsellery, nowości wydawnicze, literatura dziecięca, sztuka i tomy fotografii są zawsze popularnym wyborem. Ogromna dostępna oferta i łatwość procedur zwrotów, w przypadku podwójnych prezentów, dały nowy impuls do sprzedaży w sektorze wydawniczym.

Jedzenie i napoje dla smakoszy. Świąteczne upominki, czekolada, wina i alkohole są często wręczane jako prezenty w okresie świątecznym. Jeśli kiedyś konsumenci polegali wyłącznie na lokalnych sklepach lub dużych sieciach spożywczych, dziś już tak nie jest: ogromny postęp w dziedzinie wysyłki, z opakowaniami zapewniającymi zarówno fizyczną, jak i organiczną integralność produktów oraz coraz krótsze terminy dostaw sprawiły, że żywność i napoje znalazły się w czołówce najlepiej sprzedających się produktów online w okresie Bożego Narodzenia.

Ozdoby świąteczne. Wśród najlepiej sprzedających się produktów na Boże Narodzenie znajdują się ozdoby choinkowe, świece zapachowe, migające światełka i inne dekoracje, co jest coraz ważniejszym trendem, który popchnął wiele firm internetowych do oferowania przedmiotów w tym sektorze w ofercie od końca lata. Święta są okazją do tego, aby doświadczyć domowego środowiska w spokoju i harmonii, a stworzenie odpowiedniej atmosfery jest integralną częścią dobrego samopoczucia siebie i swoich bliskich. Nawet podczas szczytu zamówień świątecznych ważne jest nie tylko posiadanie skutecznej strategii marketingowej, ale także zagwarantowanie terminowych usług wysyłkowych i profesjonalnych procedur pakowania dostosowanych do klienta.

 

Dla firm, które prowadzą sprzedaż online, MBE oferuje szeroki zakres usług, które są w stanie zaspokoić różne potrzeby świata e-commerce: od zarządzania magazynem i zamówieniami, po usługi pakowania i wysyłki. Skontaktuj się z najbliższym centrum MBE, aby odkryć usługi i rozwiązania dostosowane do potrzeb Twojej firmy.

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Trend


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl