E-commerce znacząco zmienił sposób, w jaki konsumenci kupują wino, pozwalając im wybierać spośród niemal nieskończonej ilości etykiet i otrzymywać produkt bezpośrednio do domu. Dla sprzedawców internetowych, którzy chcą wysyłać butelki wina, kluczowe jest, aby pamiętać, że istnieje wiele kwestii, z którymi należy się zmierzyć zarówno pod względem jakości i rodzaju opakowania, jak i w zakresie logistyki i zarządzania dokumentacją.


Rzeczywiście, istnieje kilka zasad postępowania, które zapewniają, że produkt dotrze do miejsca przeznaczenia w nienaruszonym stanie. E-commerce, specjalistyczne sklepy, ale także prywatni entuzjaści enologii powinni dlatego zainwestować w wytrzymałe opakowania, bezpieczne i niezawodne materiały oraz spersonalizowane usługi, aby zapobiec uszkodzeniu produktu podczas jego transportu. Ponadto, w przypadku wysyłki alkoholu, fundamentalne znaczenie ma przestrzeganie rządowych ograniczeń i przepisów, aby towar mógł podróżować i dotrzeć do ustalonego miejsca przeznaczenia na czas.

W końcu pasja do produktów winiarskich nie zna kryzysu ani granic: w swoim ostatnim opublikowanym raporcie, Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina szacuje wartość eksportu wina na całym świecie na 37,6 mld euro, co jest najwyższą wartością w historii, a produkt butelkowany stanowi aż 68% tych danych.Ponadto, magazyn Forbes, informuje o 34% wzroście sprzedaży alkoholu online w okresie od 2021 do 2026 roku, zgodnie z danymi opublikowanymi przez IWSR. Dlatego też, poleganie na wyspecjalizowanych partnerach, z umiejętnością szybkiego reagowania na potrzeby firm i osób prywatnych oraz proponujących, krok po kroku, najodpowiedniejsze rozwiązania jest kluczowe. Dodatkowo, stały wzrost liczby producentów, którzy dążą do rozszerzenia rynku poza granice kraju, wymaga partnerów biznesowych, którzy są zaznajomieni z kwestiami prawnymi danego kraju i posiadają niezbędne narzędzia i kompetencje, aby uniknąć niespodziewanych kosztów podczas wysyłki.


Międzynarodowa Organizacja Winorośli i Wina szacuje wartość eksportu wina na świecie na 37,6 mld euro.

Z kolei według IWSR wzrost sprzedaży alkoholu przez internet wyniesie 34% w okresie od 2021 do 2026 roku.

 Jak wysłać butelki wina


Trend kupowania wina przez internet do osobistej konsumpcji jest coraz powszechniejszy i oczekuje się, że osiągnie szczyt do roku 2030: tak podaje Rabobank w badaniu "2022 Alcohol e-commerce Playbook", w którym wskazuje na rotację pokoleniową, której przewodzą Millenialsi i Generacja Z, jako główny motor wzrostu e-commerce. Wzrost obrotu towarami delikatnymi oznacza jednak konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na różne detale:

Bezpieczne pakowanie. Każdy, kto decyduje się na wysyłkę wina, czy to na terenie własnego kraju, czy za granicę, musi przygotować odpowiednie opakowanie z wykorzystaniem specjalistycznych technik i materiałów, które pozwalają na zabezpieczenie produktów winiarskich, nie tylko z fizycznego punktu widzenia, ale również pod kątem profilu organoleptycznego. Unikanie nagłych zmian temperatury lub ekspozycji na światło to niektóre ze środków ostrożności, które pozwalają produktowi dotrzeć do miejsca przeznaczenia i spełnić oczekiwania użytkownika docelowego. Opakowania bezwzględnie muszą być szczelne, a w przypadku opakowań zbiorczych zaprojektowane tak, aby w przypadku stłuczenia poszczególne szklane pojemniki nie uderzały o siebie i nie zabrudziły innych produktów. Niektóre narzędzia, takie jak tektura prasowana, podstawki styropianowe i specjalne separatory wkładane między butelki, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko stłuczenia, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych kłopotów, zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym. W świetle wymienionych do tej pory powodów, poleganie na specjalistycznych partnerach, którzy skutecznie poradzą sobie z wysyłką delikatnych towarów za pomocą odpowiednio zaprojektowanych usług i wykwalifikowanego personelu, może być satysfakcjonującym wyborem dla firm, winiarni i osób prywatnych.

Zarządzanie dokumentacją. Wysyłka wina wymaga szerokiej wiedzy na temat przepisów celnych i lokalnych praw, które mogą być skomplikowane i zwykle zmieniają się w zależności od kraju, co czyni cały proces delikatnym i czasochłonnym. Producenci, właściciele sklepów, e-commerce, restauratorzy lub pasjonaci, którzy chcą sprzedawać swoje produkty online za granicę i eksportować je do innych krajów, muszą być świadomi wszystkich wymaganych procedur i kompetencji oraz konieczności dokonania znacznych inwestycji, zarówno pod względem czasu, jak i pieniędzy. Rozwiązaniem pozwalającym na uproszczenie i przyspieszenie zarządzania procedurami celnymi i operacjami administracyjnymi jest poleganie na partnerach, którzy są w stanie zaoferować profesjonalne i skuteczne rozwiązania dzięki specjalistycznej wiedzy kompetentnego personelu z doświadczeniem potrzebnym do dokładnego monitorowania procesu.

Wybór firmy kurierskiej. Kupujący przez internet nie szukają wyłącznie korzystnych ofert, ale kierują się preferencjami opartymi głównie na jakości oferowanej usługi i możliwościach dostosowania jej do swoich potrzeb. Z tego względu wybór firmy kurierskiej, której powierza się wysyłkę butelek wina, stanowi kluczowy element, mogący wpłynąć na postrzeganie usługi: oprócz jakości i bezpieczeństwa opakowania, czas odbioru i dostawy fundamentalną rolę odgrywa możliwość śledzenia postępów i możliwość personalizacji. Wszystkie te elementy muszą być stale analizowane, aby zaoferować usługę, która spełnia oczekiwania klientów. Równie ważna jest możliwość wykupienia ubezpieczenia, które zapewnia zwrot kosztów w przypadku utraty lub uszkodzenia. Dlatego też wiele firm, sklepów internetowych i osób prywatnych polega na graczach, którzy korzystając z usług wielu firm kurierskich oceniają, w zależności od przypadku, najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla wymagań swoich klientów.


Jak wysłać butelki wina za granicę


Wysyłka butelek wina za granicę może być bardzo zawiłą operacją, ponieważ wiąże się z określonymi przepisami i obowiązkami. Oprócz wysokich standardów, których należy przestrzegać podczas pakowania, konieczne jest zapoznanie się z konkretnymi ustawami, przepisami i opłatami. Przyjrzyjmy się wybranym przykładom.

Wysyłka butelek wina do krajów UE i poza UE. W Unii Europejskiej zapewniony jest swobodny przepływ towarów (w tym alkoholu); podlega on jednak akcyzie i zawsze musi mu towarzyszyć odpowiednia dokumentacja poświadczająca opłacenie podatków. W paczkach zawierających wino, które musi być produkowane przez certyfikowane winiarnie, na etykiecie musi być umieszczony wyraźny napis "napoje alkoholowe" i to samo dotyczy dokumentacji towarzyszącej. W przypadku krajów europejskich, które nie należą do UE, niezbędne jest zapoznanie się z przepisami i regulacjami celnymi oraz cłami wymaganymi przy imporcie alkoholu.

Wysyłka wina do USA. Wysyłka butelek wina do Stanów Zjednoczonych wymaga podjęcia pewnych kroków: jest to operacja, która wymaga szczególnej wiedzy i umiejętności, do czego niezbędne jest posiadanie licencji na import alkoholi, jeśli ich ilość przekracza 3,7854 litra lub 1 galon. Kolejne niezbędne kroki dotyczą ścisłego przestrzegania przepisów dotyczących etykietowania, które muszą informować o właściwościach organoleptycznych produktu, uiszczenia opłat celnych i podatków od sprzedaży oraz dostarczenia zgłoszenia importu wina, zgodnie z wymogami Agencji Żywności i Leków. 

Dla producentów, hurtowników, właścicieli sklepów z winami, restauratorów i entuzjastów planujących wysyłkę butelek wina, dostosowanie się do przepisów i regulacji wymaga znacznych nakładów czasu i wiedzy. Dlatego też poleganie na wyspecjalizowanych partnerach, którzy są w stanie zagwarantować prawidłową i terminową obsługę, może odegrać decydującą rolę w zarządzaniu biznesem. MBE Wine to rozwiązanie Mail Boxes Etc. zaprojektowane tak, aby oferować szeroki zakres usług: od odbioru butelek i próbek na życzenie, po wykorzystanie specjalistycznych technik i materiałów do pakowania w celu zachowania integralności produktów winiarskich podczas transportu, przy zachowaniu zgodności z lokalnymi przepisami dotyczącymi importu napojów alkoholowych. Centra MBE mogą również wspierać działalność w zakresie sprzedaży online, pomagając w automatycznym zarządzaniu zamówieniami i przesyłkami. Skontaktuj się z najbliższym Centrum MBE, aby poznać rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.


Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Przesyłki


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl