W ostatnim czasie firmy musiały stawiać czoła ciągłym wyzwaniom, nie tylko po to, aby utrzymać się na rynku, ale także żeby dostosować się do nagłych zmian wymaganych przez rynek i nowe potrzeby konsumentów.

Wspomniana zmiana nawyków zakupowych, wraz ze wzrostem liczby zamówień online, szybkość innowacji technologicznych oraz coraz większa dbałość o personalizację oferowanych usług to tylko niektóre z aspektów, które dostarczyły MŚP i dużym firmom ciągłych bodźców do wprowadzania innowacji.


Na które jednak trendy biznesowe 2023 roku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę? Oto lista możliwości, które czekają na tych, którzy chcą rozpocząć działalność na własną rękę i rozpocząć samodzielny biznes lub uczynić firmę bardziej konkurencyjną.


Europejczycy spędzają coraz więcej czasu na zakupach w sieci.

Główne trendy biznesowe, w które warto inwestować w 2023 r.

Potrzeba lepszej reakcji na nowe scenariusze dotyczy nie tylko firm o już ukształtowanej strukturze, ale ma również kluczowe znaczenie dla osób, które chcą rozpocząć karierę przedsiębiorcy: Okresy zmian stanowią żyzny grunt dla wprowadzania i dyfuzji nowych koncepcji i mogą oferować interesujące możliwości rozwoju i wzrostu dla przedsiębiorców potrafiących odczytywać sytuacje społeczno-gospodarcze i wyłapywać potrzeby i wymagania rynku. Ponadto ci, którzy chcą zainwestować i rozpocząć nowy biznes, coraz częściej sięgają po formuły afiliacyjne, takie jak franczyza, zdolne do pobudzenia nowego biznesu, a także do szybkiego reagowania na ewentualne zmiany i nowe trendy rynkowe w sposób zorganizowany. Zobaczmy, jakie są trendy biznesowe na rok 2023. Weźmiemy je pod uwagę, aby uczynić Twój biznes konkurencyjnym.

Cyfryzacja procesów produkcyjnych. Jak wynika z najnowszej analizy sytuacji w Europie przeprowadzonej przez Mondor Intelligence, Europejczycy spędzają coraz więcej czasu na zakupach online, a 71% z nich surfuje po sieci codziennie. Ten utrwalony zwyczaj, w połączeniu z rosnącym zaufaniem do elektronicznych metod płatności, przyczynił się znacząco do ewolucji biznesu elektronicznego i rozwoju firm w sektorze e-commerce. W tym kontekście dużego znaczenia nabiera jakość usług związanych z logistyką, których sprawność jest niezbędna do kierowania nie tylko wyborami konsumentów, ale także do podnoszenia poziomu konkurencyjności.

Wzrost zakupów towarów i usług online zobowiązuje zatem duże i małe firmy do wprowadzania coraz bardziej zaawansowanych technologii cyfrowych w celu optymalizacji i usprawnienia procesów wewnętrznych w różnych obszarach składających się na dostarczanie pracy.

Nierzadko są to operacje wymagające planowania, doświadczenia i inwestycji, które nie zawsze mogą być szybko realizowane przez firmy. Rozwiązaniem może być franczyza, metoda, która poprzez przynależność handlową do skonsolidowanych grup może pozwolić na sprostanie zachodzącym zmianom i sprawić, że będziesz gotowy na nadchodzące wyzwania.

Nastawienie na Obsługę Klienta. Według niedawnego artykułu Forbes na temat głównych trendów biznesowych w 2023 roku, terminy takie jak "immersyjność i interaktywność" odgrywają wiodącą rolę. Przystępne ceny i wysokiej jakości produkty to tylko niektóre z aspektów, które pozwalają firmie zwiększyć swoją konkurencyjność, ale nie są jedynymi. Aby zbudować lojalność klientów, należy pracować nad ich doświadczeniami i poprawić każdy aspekt zakupów, zapewniając klientom szybkie, intuicyjne i uporządkowane rozwiązania oparte na ich potrzebach. Idealnym rozwiązaniem dla oferowania spersonalizowanych usług, dostosowanych do próśb coraz bardziej świadomej i wymagającej klienteli, może być inwestycja poprzez afiliację z franczyzodawcą. W ten sposób można natychmiast skorzystać z know-how niezawodnej i terminowej sieci usług.

Postawienie na elastyczność i talent. W kierowaniu wyborami tych, którzy decydują się na założenie własnej firmy lub nadanie jej nowego impulsu, coraz większe znaczenie ma elastyczność i docenianie talentów. Wśród trendów biznesowych roku 2023 dużą uwagę zwraca się na warunki zatrudnienia zdolne zagwarantować pracownikom możliwości rozwoju, uczenia się i stymulowanie środowiska pracy opartego na wartościach. W coraz bardziej zautomatyzowanych warunkach cechy takie jak empatia, wrażliwość, talent i intuicja odgrywają zatem podstawową rolę w pozycjonowaniu się na rynku, a jednocześnie chronią rodzinę, życie prywatne i czas wolny.

Formuła franczyzy jest rozwiązaniem dla tych, którzy chcą budować swój biznes zgodnie z najnowszymi trendami rynkowymi i własnym stylem życia. Dzięki skonsolidowanemu programowi partnerskiemu zapewniającemu wsparcie, szkolenia, technologię i ciągłą ewolucję, franczyza MBE to rozwiązanie dla tych, którzy chcą budować swój biznes w sektorze usług. Odkryj szkolenia i wsparcie oferowane przez Mail Boxes Etc. swoim franczyzobiorcom, otwórz swoje własne Centrum Usługowe Mail Boxes Etc. i stań się częścią sieci przedsiębiorców na skalę światową.

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Franczyza


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl