Rozpoczęcie własnej działalności to inwestycja, która wymaga czasu i energii, ale może stać się niepowtarzalną szansą na zmianę twojej zawodowej przyszłości.

Franczyza jest biznesem, który obecnie oferuje niezliczone korzyści oraz skuteczny i ustandaryzowany system.

Jednakże, mimo że jest to sprawdzony model, posiada kilka aspektów, które należy poznać i dostosować do swoich celów biznesowych: oto rzeczy, które należy wiedzieć o franczyzie oraz najważniejsze pytania, które należy zadać sobie przed rozpoczęciem własnej działalności


7 pytań, które warto zadać sobie przed otwarciem franczyzy

Jest wiele aspektów do rozważenia i rzeczy, które należy wiedzieć przed otwarciem franczyzy, zaczynając od możliwości zarobku, a kończąc na kosztach i oferowanym wsparciu.
Jest to ścieżka oparta na z góry ustalonych systemach biznesowych i zdefiniowanych zasadach: zadawanie sobie właściwych pytań może być bardzo pomocne w ocenie, czy ścieżka, którą zamierzasz obrać, jest właściwa.


Poleganie na sprawdzonych na rynku partnerach jest niezbędne, aby zabezpieczyć się i opłacalnie zainwestować czas i środki.

Posiadanie wsparcia w zakresie marketingu i reklamy będzie stanowiło wartość dodaną dla Twojej firmy.

Oto najważniejsze rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem działalności:

1. Ile zarobisz. Jednym z głównych pytań dotyczących franczyzy jest z pewnością aspekt ekonomiczny: jednym z głównych powodów, które skłaniają coraz więcej osób do otwarcia tego typu działalności, jest z pewnością ambicja poprawy swojej sytuacji zawodowej i finansowej. Rozpoczynając nowy biznes, często trudno jest określić możliwe przyszłe dochody i przewidzieć zwrot z inwestycji: konsultacje z franczyzodawcą i innymi franczyzobiorcami w sieci mogą pomóc zrozumieć, ile można zarobić na nowym biznesie i ile czasu potrzeba, aby osiągnąć zysk.

2. Co warto wiedzieć o franczyzodawcy. Ocena działalności, w którą chce się zainwestować, jest z pewnością decydującym aspektem do rozważenia w początkowej fazie: istnieje wiele pytań, które należy zadać przed podjęciem decyzji o zostaniu partnerem i równie wiele analiz, które należy przeprowadzić, aby ocenić potencjał handlowy oraz wszelkie szczegóły prawne i operacyjne nowej działalności, nie pomijając możliwego ryzyka. Od jak dawna działają i ile placówek jest w okolicy? Jakie są mocne i słabe strony? Znalezienie odpowiedzi na te pytania może być skutecznym sposobem na zrozumienie, czy jest to biznes odpowiedni dla osobistych i zawodowych celów, które wyznaczyłeś.

3. Jaka jest całkowita inwestycja. Ile kosztuje otwarcie franczyzy? Jest to z pewnością jedno z najczęstszych pytań, pozwalające poznać początkową inwestycję, ale przede wszystkim całkowite koszty prowadzenia biznesu. Oprócz konieczności wyboru najbardziej dochodowej działalności, ważne jest zatem zrozumienie, jak duży kapitał jest potrzebny do rozpoczęcia nowego biznesu i czy dostępny budżet wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów. Poleganie na sprawdzonych na rynku partnerach może być skuteczną strategią ochrony własnej i inwestowania czasu i zasobów w sposób opłacalny: wybór profesjonalistów z branży pozwoli Ci na posiadanie dobrze opracowanego planu rozmieszczenia pomieszczeń, mebli i wszystkiego, co jest niezbędne do wdrożenia i otwarcia Twojego centrum w krótkim czasie.

4. Jakie są możliwości finansowania. Posiadanie szczegółowego opisu opłat i wydatków, które należy ponieść, jest ważne dla określenia planu operacyjnego: jedna z pierwszych rzeczy, o które należy zapytać przed otwarciem biznesu franczyzowego, obejmuje również możliwe opcje finansowania, które należy poznać, aby móc stawić czoła poniesionym kosztom. Środki własne, pożyczki, dotacje lub subwencje: oceń różne możliwości uzyskania kapitału początkowego i obrotowego, aby określić idealną formułę dla zainwestowanego budżetu.

5. Jakie szkolenia są potrzebne. Jakie umiejętności są potrzebne i w jakim stopniu zapewnione jest szkolenie? To dwa pytania dotyczące franczyzy, które trzeba sobie zadać przed nawiązaniem współpracy i rozpoczęciem nowego biznesu. Są one niezbędne, aby zrozumieć, czy konieczne jest samodzielne zdobywanie niezbędnego know-how, czy też spotkania i profesjonalne szkolenia są zapewniane bezpośrednio przez sieć partnerską.

6. Jakie jest przewidziane wsparcie w zakresie marketingu. Innym decydującym aspektem jest kwestia związana z marketingiem: jaki rodzaj pomocy jest oferowany w celu promowania Twojego biznesu? Jakie są narzędzia cyfrowe polecane franczyzobiorcom i jak są one wykorzystywane?

Posiadanie wsparcia w zakresie marketingu i reklamy wielokanałowej jest z pewnością dużą wartością dodaną przy zakładaniu i rozwijaniu własnego biznesu. Dlatego koniecznie należy zadać sobie te pytania przed rozpoczęciem własnej działalności.

7. Jakie są możliwości rozwoju. Ocena możliwości wzrostu i ekspansji biznesowej jest z pewnością jedną z najważniejszych rzeczy jaką należy rozważyć przygotowując się do rozpoczęcia nowego biznesu. Inwestowanie w nową firmę z pewnością wymaga otwarcia pierwszego biura, ale decydując się na zostanie franczyzobiorcą uznanej marki, można skorzystać z obecności w handlu detalicznym, aby pozycjonować się na rynku w wyjątkowy sposób. Znajomość tych szczegółów pomoże Ci z większą świadomością wybrać partnera, któremu możesz zaufać. Zalecamy również zbadanie, czy w ramach sieci franczyzowych działa wiele filii, co jest zjawiskiem powszechnym w sieciach o ugruntowanej pozycji i z pewnością pozytywnym znakiem, który należy wziąć pod uwagę.


Dzięki dekadom doświadczenia, ugruntowanej marce i sieci złożonej z kompetentnych profesjonalistów, MBE promuje przedsiębiorczość, zapewniając wszystkie elementy konieczne do rozpoczęcia własnej działalności: sprawdzony model biznesowy, szkolenia, marketing, wsparcie w poszukiwaniu lokalu oraz zespół ekspertów wspierających franczyzobiorców. Franczyza Mail Boxes Etc.  to międzynarodowa sieć, która pomaga firmom stawić czoła codziennym wyzwaniom w sektorze logistyki, e-commerce i komunikacji. Wraz z rozwojem sektora e-commerce i logistyki, małe i średnie przedsiębiorstwa, które tworzą dzisiejszy rynek, potrzebują codziennego wsparcia wyspecjalizowanych profesjonalistów. Kogoś zawsze gotowego do dostarczenia odpowiednich rozwiązań.

Zapisz się do newslettera by zawsze być na bież...
Powiązane wpisy
Ostatnie wpisy w tej kategorii Franczyza


Mail Boxes Etc./Punkty obsługi MBE są prowadzone na własny rachunek i ryzyko przez niezależnych operatorów - franczyzobiorców, którzy działają na mocy umowy franczyzowej pod marką MBE. Za pośrednictwem swojej sieci franczyzobiorców, Mail Boxes Etc. świadczy usługi dla firm i osób prywatnych. Logistyka i usługi kurierskie stanowią główny przedmiot działaności MBE - które MBE realizuje na rzecz franczyzobiorców poprzez umowy zawarte z głównymi krajowymi i międzynarodowymi firmami kurierskimi - wraz innymi usługami graficznymi i poligraficznymi - realizowanymi bezpośrednio lub na podstawie umów zawartych z dużymi firmami drukarskimi. Usługi promocji dla biznesu i klientów indywidualnych świadczone są w ramach działalności gospodarczej sieci partnerów każdego z franczyzobiorców MBE, poprzez Punkt obsługi lub poza nim ("farming"). Każdy partner franczyzowy jest umownie zobowiązany do wykonywania wspomnianych usług. Mail Boxes Etc. i MBE stanowią zarejestrowane znaki towarowe używane za wyłączną zgodą MBE Wordwide S.p.A (wszelkie prawa do znaków towarowych są zastrzeżone). Usługi oferowane przez poszczególne punkty obsługi MBE mogą się różnić w zależności od lokalizacji. Materiały dostępne na tej stronie internetowej, zawarte tutaj informacje oraz wszelkie inne odpowiednie powiązane dane, nie podlegają w żaden sposób kopiowaniu, rozpowszechnianiu, modyfikowaniu, odtwarzaniu, powielaniu, pobieraniu lub udostępnianiu podmiotom trzecim, bez uprzedniej zgody wyrażonej w formie pisemnej. Nie odpowiadamy za nieuprawnione użycie lub wykorzystanie materiałów udostępnionych na tej stronie internetowej, jak również informacji lub danych tutaj zawartych.
MBE Poland Sp. z o.o.. • ul.Domaniewska 39A • 02-672 Warszawa • KRS: 0000470144 • NIP: PL5252560416 • REGON: 146805288 • Tel. +48 22 208 29 75 • biuro@mbe.pl